Вселената
На тази страница ще намерите информация за Вселената.
Определение.
Вселената е понятие, което обикновено означава целия пространствено-времеви континум,в който съществуваме, заедно с всички форми на енергия и материя в него- планети, звезди, галактики и междузвездното пространство. Вселената може да се употребява като синоним на космос, свят или дори природа.
Название.
Думата вселена идва от старофренската Univers, производна на латинската universum, която в превод означава "всичко се върти като едно" или "всичко се съедини в едно".
Състав и структура.
Изобилието на различни химически елементи - по-специално на леките такива като водород, деутерий и хелий изглежда едно и също в цялата наблюдаема вселена. Количеството материя е много по-голямо от количеството антиматерия, което вероятно се дължи на нарушението на СР инвариантността. Не съществува електрически заряд като цяло, така че изглежда че гравитацията е преобладаващата сила на взаимодействие когато става въпрос за космически размери. Не съществува нито импулс нито момент на импулс на вселената.
Физични закони.
Вселената следва едни и същи закони. Съгласно стандартния модел материята е съставена от три поколения лептони и кварки, които са фермиони. Тези елементарни частици взаимодействат помежду си чрез три фундаментални взаимодействия: електрическо, което включва електромагнетизъм и слабото ядрено взаимодействие; силното ядрено взаимодействие, което е описано от квантовата хромодинамика; и гравитацията, описана от общата теория на относителността. Първите две могат да бъдат описани от квантовата теория на полето. С известни ограничения специалната теория на относителността е валидна за мегагалактиката. Засега няма отговор на въпроса защо физичните закони запазват стойностите си, като например константата на Планк h и гравитационната константа G.